Proces podejmowania decyzji w organizacjach. Teoria i praktyka.
W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, organizacje stoją przed wyjątkowo trudnymi wyzwaniami. Wysoki stopień złożoności, niestabilność oraz burzliwość otoczenia wymagają od menedżerów podejmowania kluczowych decyzji, które mają wpływ na osiąganie sukcesów bądź porażek organizacji. Pozycja autorstwa Katarzyny Kozioł-Nadolnej i Karoliny Beyer pt.: “Proces podejmowania decyzji w organizacjach: teoria i praktyka”, oferuje dogłębną analizę tematu, przedstawiając zarówno teoretyczne podstawy, jak i praktyczne zastosowania.
Współczesne wyzwania w procesach podejmowania decyzji
Obecne warunki, w których działają organizacje, są naznaczone gwałtownym tempem zmian technologicznych, procesów globalizacyjnych oraz niestabilnością rynkową. Menedżerowie nieustannie zmuszeni są identyfikować kluczowe zasoby i czynniki sukcesu, a także przewidywać szanse i zagrożenia pojawiające się w otoczeniu. Efektywność procesu decyzyjnego jest kluczowa dla osiągnięcia zakładanych celów organizacji.
Rola racjonalnych decyzji
Podjęcie decyzji w organizacjach wymaga nie tylko skuteczności, ale także sprawności, celowości i racjonalności. W związku z rosnącą złożonością problemów decyzyjnych, sama intuicja i doświadczenie decydentów nie są wystarczające. Konieczne jest poszukiwanie nowoczesnych metod i narzędzi wspomagających proces podejmowania decyzji.
W monografii pt. “Proces podejmowania decyzji w organizacjach. Teoria i praktyka”, Autorki podjęły rozważania wnoszące istotny wkład do zrozumienia procesu podejmowania decyzji w organizacjach przyjmując następującą strukturę pracy:
- Rozdział 1: Znaczenie decyzji w zarządzaniu organizacją. W rozdziale przedstawiono istotę i rodzaje decyzji menedżerskich oraz systemy, metody i techniki wspomagania decyzji.
- Rozdział 2: Proces podejmowania decyzji – aspekty teoretyczne. W rozdziale zaprezentowano istotę procesu decyzyjnego. Zwrócono również uwagę na aspekty takie, jak niepewność i ryzyko w procesie podejmowania decyzji. Przedstawiono modele procesów decyzyjnych oraz zaproponowano etapy procesu decyzyjnego. Dokonano również analizy barier, które mogą pojawić się na drodze skutecznego podejmowania decyzji.
- Rozdział 3: Determinanty procesu decyzyjnego w organizacjach. W tej części opracowania dokonano przeglądu czynników wpływających na proces podejmowania decyzji. Scharakteryzowano narzędzie jakim jest indywidualny wywiad pogłębiony (IDI). Ta część pracy prezentuje wyniki przeprowadzonego badania w zakresie określenia determinant procesu podejmowania decyzji. Badanie to przeprowadzono wśród 30 podmiotów gospodarczych funkcjonujących na terenie województwa zachodniopomorskiego.
- Rozdział 4: Wsparcie decyzji menedżerskich w obszarze działalności innowacyjnej z zastosowaniem indywidualnego wywiadu pogłębionego (IDI). Rozdział ten podejmuje dyskusję nad wykorzystaniem IDI jako narzędzia wsparcia decyzji menedżerskich. Przedstawiono tu również wyniki badania przeprowadzonego w samorządowej instytucji kultury, zlokalizowanej w Szczecinie.
Zastosowanie IDI jako narzędzia wpierania procesów decyzyjnych
Zaprezentowane wyniki przeprowadzonych badań empirycznych koncentrują uwagę na analizie skuteczności IDI – indywidualnego wywiadu pogłębionego, jako narzędzia wspomagającego decyzje menedżerskie. Badania wykazały, że IDI, mimo że jest szeroko stosowane, ma potencjał do szerszego zastosowania, zwłaszcza w kontekście działań innowacyjnych. Wysoki poziom ryzyka i niepewności, z którymi związane są innowacje, wymaga skutecznego wsparcia decyzyjnego. Przedstawione wyniki wskazują, że IDI może przynieść znaczące korzyści aplikacyjne, zarówno dla badaczy, jak i praktyków.
Niniejsza pozycja wypełnia lukę badawczą w zakresie wspomagania decyzji menedżerskich, szczególnie w działaniach innowacyjnych. Prezentowane wyniki mogą być przydatne zarówno dla kadry zarządzającej, jak i dla innych badaczy. Niniejsza pozycja stanowi cenny wkład w rozwój teorii i praktyki zarządzania. Ponadto, oferuje narzędzia i metody, które mogą znacząco poprawić proces podejmowania decyzji w organizacjach.
Jeśli jesteś zainteresowany wparciem procesu podejmowania decyzji menedżerski, to zapraszam do lektury – “Proces podejmowania decyzji w organizacjach: teoria i praktyka” – pozycji, która dostarcza cennych wskazówek i narzędzi dla menedżerów stojących przed wyzwaniem podejmowania kluczowych decyzji w złożonym i dynamicznie zmieniającym się środowisku.
Po więcej publikacji zapraszam do zakładki “publikacje“.
Zachęcam również do obejrzenia wywiadu z Autorkami monografii w programie “Nauka w druku“, realizowanego przez Uniwizję, Telewizję Uniwersytetu Szczecińskiego.